Líbí se vám proměny místností v časopisech o bydlení nebo v televizních pořadech a přemýšlíte, že oslovíte interiérovou designérku, aby vám zútulnila domov? Ukážu vám, jak spolupráce vypadá.

PROSTOR NA MÍRU

TO, JAK SE CÍTÍTE DOMA, OVLIVŇUJE CELÝ VÁŠ ŽIVOT. V HARMONICKÉM PROSTŘEDÍ SI ODPOČINETE, NAPLNO ROZVINETE SVOJI OSOBNOST A KREATIVITU.

Interiér by mě odpovídat vašemu způsobu života a charakterizovat vás na první pohled. ,,Ze všeho nejdřív se ptám, jak klient žije. Co každý den dělá, jak se doma pohybuje, co má rád, bez čeho si neumí svůj život představit, co mu činí radost, jak pracuje i jak odpočívá, “ vypočítává interiérová designérka Zuzana Bernasovská. Návyky a chování zásadně ovlivňují výslednou podobu interiéru. Pokud milujete vaření , těžko se budete těšit z mini kuchyně a nedostatkem úložných prostor, a naopak pokud chcete odpočívat naložení v horké vaně s knihou, stojí za to si ji pořídit i do malého bytu a upravit pro ni jeho dispozice, Dobrý designér vám vymyslí, kam ji umístit i jak ji ergonomicky začlenit, doporučí vám i jakou vybrat. Každý kousek nábytku vyžaduje totiž určitý manipulační prostor – například odsunutí židle od stolu, pohyb v kuchyni, otevírání skříní.

Profesionálně navržený interiér je jako oblek ušitý na míru, padne vám jako ulitý a hezký vydrží léta.

FUNKČNÍ ŘEŠENÍ

KAŽDÝ POKOJ BY MĚL MÍT SVŮJ ÚČEL A ZÁROVEŇ SPLŇOVAT POTŘEBY SVÝCH OBYVATEL.
Jakmile designérce představíte svůj život a sdělíte svá přání, začne vám klást doplňující otázky zpravidla o běžném fungování vaší domácnosti – jak uklízíte, jak nakupujete, kdo se stará o psa apod. Na základě těchto zdánlivých maličkostí vám může navrhnout prostor krásný na pohled i šikovný na údržbu. ,,Interiérový designér má zkušenosti ze zařizování mnoha interiérů, setkává se s různorodými požadavky i řešením, správně pracuje s prostorem, aby byl zajímavý, ale i praktický. Příjemný interiér má styl a atmosféru, “ popisuje designérka Kamila Jarkovská ze školy Intermezzo. Váš domov také dokáže začlenit do okolí, má cit pro lokalitu i architektonický styl. Budete se cítit příjemně při každém příchodu domů. Zvláště pokud vám prostor upraví dle feng-šuej. ,,I z malého bytu můžete vytvořit perfektní domov, ale je třeba o každém detailu pečlivě uvažovat,” doplňuje Zuzana Bernasovská.

ÚSPORA ČASU

NÁVRH INTERIÉRU VYŽADUJE ČAS JAKO KAŽDÁ JINÁ ČINNOST. POKUD CHODÍTE DO PRÁCE A MÁTE DĚTI, ZBÝVAJÍ VÁM NA ZAŘIZOVÁNÍ A OBCHÁZENÍ OBCHODŮ VÍKENDY. JAK DLOUHOU TO VYDRŽÍTE?
Designérky znají trh i nabídku v obchodech, dokáží vám tak doporučit konkrétní produkty a sladit je k sobě. Seženou šikovné a spolehlivé řemeslníky a jejich práci ještě zkontrolují. Nemusíte se tak o nic starat, ani není třeba rozumět stavebním profesím. Spolupráce trvá dle náročnosti realizace a vaší schopnosti se rychle rozhodovat. Někdo má nový pokoj za týden, jiný se stěhuje po roce.

UŠETŘENÉ PENÍZE

ZA PRÁCI DESIGNÉRKY PLATÍTE HODINOVOU SAZBU, DOHODNUTOU ČÁSTKU ČI PROCENTA Z CENY ZAKÁZKY.
Konzultace stojí 500-1 500 Kč/hod, realizace jedné místnosti začíná na 5 000 Kč, celý byt se pohybuje okolo 100 000 Kč, záleží na velikosti a složitosti projektu,” říká Kamila Jarkovská. Investované peníze se vám však mnohonásobně vrátí – získáte místo, které zcela vyhovuje vašim potřebám a představám, a pokud je zásadním způsobem nezměníte, nemusíte s interiérem dlouhá léta nic dělat. ,,Výhodou je i znalost trhu a slevy v obchodech, okolo 10-20%. Podobnou věc můžete koupit za různou cenu a designér umí najít ideální kompromis mezi cenou a kvalitou” dodává Kamila Jarkovská. Designér vám také ušetří peníze za zbytečné nákupy. ,,Lidé nás často zvou ve chvíli, kdy už většinu věcí pořídili, investovali nemálo peněz, ale necítí se doma dobře. Jednotlivé kousky se jim líbí, ale dohromady nevytváří harmonický celek, na malém prostoru se střídá více stylů, “ vypráví Zuzka Bernasovská. ,,Designér pojímá prostor komplexně, “ dodává Jana Hradecká.

Pokud si s designérem rozumíte, řiďte se jeho radami. Zpravidla odhadne, jak se vám bude doma bydlet a co je víc na efekt než k užitku.

JASNÉ ZADÁNÍ

BUĎTE K SOBĚ UPŘÍMNÍ A ZAŘIĎTE SI DOMOV TAK, JAK SKUTEČNĚ CHCETE. BYDLET V NĚM PŘECE BUDETE VY!
Řiďte se tím, jak chcete doma trávit čas a co by vám usnadnilo bydlení. ,,Čerpejte ze špatných zkušeností, co chcete změnit, co vám nevyhovuje. Jakou chcete doma vytvořit atmosféru-romantickou, více přírodní, jako na dovolené u moře. Jaký příběh měl váš domov vyprávět?” ptá se Kamila Jarkovská svých klientů. Uvědomte si, jak dlouho budete v bytě bydlet. Pokud chcete za tři roky založit rodinu a stěhovat se do většího, asi není nutné současný byt zařizovat draze. Pokud plánujete naopak v bytě zestárnout, je rozumné myslet na bezbariérová řešení s předstihem při současné rekonstrukci.

Tohle NE! TOUHA PO SOUHLASU Nenajímejte si designéra, aby schválil váš návrh. Využijte jeho vlastní kreativitu a zvažte jeho nápady.

JAK POZNAT DOBRÉHO INTERIÉROVÉHO DESIGNÉRA

Strávíte spolu hodně času a svěříte mu podrobnosti ze svého života, vybírejte si ho proto pečlivě a nestyďte se požádat o kontakt na jeho předchozí klienty. Musíte si spolu sednout a důvěřovat mu.

Zajímejte se o to, zda má zkušenosti ze staveb, nebo zda navrhuje pouze ,od stolu’, zda má kontakty na další řemesla. Nebojte se začínajících designérů,” radí Jana Hradecká, majitelka Design školy Intermezzo. ,,Oslovte ho už při první myšlence na změnu bydlení, stihne zasáhnout do stavby a upravit její dispozice na míru vaším potřebám, ovlivní výběr materiálů.

Zdroj: MARIANNE BYDLENÍ