V tomto článku bych vám chtěla blíže ukázat, jak vzniká návrh interiéru – vašeho bytu, kanceláře, zasedací místnosti, obchodu, šatny atd.. Bez ohledu na to, o jaký projekt jde, postup je vždy velmi podobný.

Jak vzniká návrh interiéru, vám dnes ukážu na mém studiu interiérového designu – tedy kanceláře. Ve dvou článcích vás postupně provedu celým procesem návrhu interiéru – od prázdného, nezajímavého prostoru PŘED, po skutečný návrh interiéru pro daný prostor. I když tento proces bude rozdělený jen do dvou článků a nebude vypadat nikterak složitě, každý designer ví, že dobrý projekt ,,nevyfrknete” jen tak za jeden den. Tvorba kvalitního návrhu interiéru zabere celé dny ne-li týdny (nebo měsíce)…

Proces tvorby návrhu interiéru

Jak už jsem zmínila v úvodu, proces tvorby návrhu interiéru vám předvedu na mé kanceláři – studiu interiérového designu designany.

Tady jsou fotografie prostoru PŘED:

pozn.: V kanceláři byla již zakryta nevzhledná a studená dlažba vhodně zvoleným zátěžovým kobercem z čistě praktického hlediska. Překvapivě vypadá moc hezky, krásně sjednotil prostor a působí útulně. (Jen si dejte při výběru zátěžového koberce pozor na tloušťku, ty tenké se krabatí a časem můžou vystupovat obrysy dlažby, která je pod ním.)

Nejdříve si celý prostor zaměřím, nakreslím a nafotím. Klient vyplní podrobný dotazník (můžete se na něj podívat ZDE Dotazník k navrhovanému interiéru), bavíme se o stylech, barvách, životním stylu a pak (jakmile je podepsaná smlouva o dílo a zaplacená záloha) se pustím do práce a zábava začíná.

Požadavky na návrh interiéru dle vyplněného dotazníku:

 • koncept musí korespondovat s webovými stránkami www.designany.cz
 • v návrhu musí být použito nástěnné světlo MEMORY, BROKIS
 • musí být v návrhu použit zlatý rám
 • v místnosti musí být zelená stěna
 • byrevná paleta: bílá, černá, zelená, zlaté akcenty
 • zakomponovat do návrhu logo designany
 • dva pracovní stoly
 • posezení pro klienty
 • otevřené police na knihy a vzorníky
 • uzavřené skříňky na dokumenty
 • zakrytí dlažby jednotnou podlahovou krytinou v černé/tmavě šedé barvě
 • jednoduché zastínění oken – závěs/záclona?

1 Hledání inspirace

Potom co zjistím, jaký prostor budu navrhovat a jaké jsou požadavky, začnu hledat inspirativní obrázky, které mě a mé klienty pomohou navést k vysněnému interiéru. Pro mnohé z vás to může znít dost neodborně, ale první věc, kterou dělám poté, co jsem viděla navrhovaný prostor je, že procházím internet, časopisy o bydlení, Pinterest a designové knihy a hledám vhodnou verzi, jaký by prostor v budoucnu mohl být.

Ke každému projektu si vytvořím nástěnku na Pinterestu a zde ukládám veškerou inspiraci a nápady na zařizovací předměty. Více o pinterestu v článku Pinterest – co to je a jak ho používat ZDE.

Dalším krokem je najít společné jmenovatele – možná to je barevná paleta, pocit, možná styl nábytku nebo doplňky. Tady se začíná formovat koncept, třebaže ještě nic není pevně dáno.

Pro klienty nehledám jen barvy podle vzorníku, ale zapojuji i jednotlivé textury materiálů, což mi pomůže vysvětlit jak budou barvy k sobě pasovat. Není to jen bílá, je to odstín bílého lněného povlečení.

Výstupem tohoto prvního kroku je konceptboard neboli barevná a náladová koláž. S klienty se nad konceptboardem sejdeme a odsouhlasíme si, zda se ubíráme tím správným směrem. Dalšími kroky jsou dispoziční řešení, 3D vizualizace, nákupní seznam, návrh nábytku na míru. O tom ale více až v druhé části tohoto článku.

Pro návrh mé kanceláře – studia interiérového deignu – byl inspirací brand konceptboard k mému webu. Přála jsem si, aby kancelář korespondovala s mými webovými stránkami.

Brand koncertboard

No a z brand konceptboardu vznikl konceptboard k návrhu interiéru mé kanceláře.

Konceptboard ke kanceláři

Na konceptboardu můžete vidět barevnou paletu – bílá a černá doplněná svěží zelenou se zlatými akcenty, dekor ořechového dřeva; zvolenými materiály jsou plast, kov a dřevo. Nesmí chybět svítící balonek Memory od Brokis, který se promítl i do mého loga a koresponduje s mým mottem Ulítám si na designu.

No a jak to všechno dopadlo, jak jsem použila barvy ze zvolené barevné palety, kde jsem použila jaké materiály, se dozvíte v druhé časti tohoto článku. Již brzdy na blogu designany. A pokud o tento článek nechcete přijít, přihlaste se k odběru novinek a tipů ze světa interiérového designu (dostanete i hodnotný dárek!) ZDE

UložitUložit

UložitUložit