Prodej zděného bytu 2+kk v Pardubicích, sídliště Višňovka po celkové rekonstrukci.001

Moje klientka si koupila byt v původním stavu o dispozici 2+1 ve zděném bytovém domě v Pardubicích s vidinou toho, že se sama pustí do rekonstrukce. Jakmile ale začala rekonstrukci plánovat, zjistila, že rekonstruovat byt není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.

A tak začala naše krásná, několikaměsíční spolupráce. Začalo to návrhem celkové rekonstrukce, pokračovalo dohledem nad stavebními pracemi a jednotlivými realizačními firmami a skončilo nákupem doplňků a závěrečným dekorováním. Taková spolupráce je splněným snem každého interiérového designéra – mít kontrolu nad projektem od začátku až do konce a ještě mít volnou ruku při navrhování!

Požadavky na rekonstrukci bytu

  • sestavit seznam nutných prací před začátkem rekonstrukce – vyklizení celého bytu, odstranění vestavných skříní, staré kuchyňské linky, demolice jádra, vyříznutí kovových dveřních zárubní, odstranění staré podlahové krytiny (zachovat dřevěné parkety), odstranění obkladů a podlahových lišt
  • vytvořit novou dispozici – v malé vstupní chodbě bylo 6 dveřních otvorů!
  • zvětšit původní koupelnu, která měla pouhé 2 m2
  • propojit obývací pokoj s kuchyní
  • navrhnout plnohodnotnou kuchyni
  • navrhnout nové rozvody elektřiny, vody a odpadů
  • výběr zařizovacích prvků jako jsou obložkové dveře, podlahová krytina, zásuvky a vypínače, osvětlení, obklady a zařizovací předměty do koupelny, kuchyňskou linku, kuchyňské spotřebiče, nábytek a dekorace

Konceptboard – náladové, barevné, stylové a materiálové řešení, které má nastínit výsledný vzhled  navrhovaného interiéru

Koncept interiéru jsem na přání klientky ladila do neutrálních barev a materiálů, které budou působit elegantně a nadčasově. Jako kontrastní barvy jsem zvolila modrou se zelenou a u klientky mělo toto ladění úspěch. Můžete si všimnout, že kontrastní barvy se objevují pouze na doplňcích a tapetách. Kdykoliv je tak možné barevnost bytu zase obměnit, základ je vždy neutrální.

Nová dispozice bytu

Jak jsem již psala v úvodu, cílem nové dispozice bylo zajistit hladší průchod celým bytem. Ve vstupní chodbě bylo 6 dveří, což je na takový malý prostor opravdu hodně a bylo to zcela zbytečné. Dalším požadavkem bylo zvětšit koupelnu, která měla pouhé 2 m2. Po vybourání částečně umakartového jádra a zrušení průchozí uličky do kuchyně, jsem propojila WC s koupelnou a prostor zvětšila směrem do kuchyně a do již zmíněné uličky. Zbourali jsme kousek příčky a zrušili dveře mezi kuchyni a obývacím pokojem a získali tak opravdu krásný, otevřený prostor. Jsem až překvapená, jak velká kuchyňská linka v tomto bytě vznikla! Dispozice ložnice zůstala beze změny.

PŮVODNÍ DISPOZICE BYTU

NAVRHOVANÉ ZMĚNY DISPOZICE

DISPOZICE BYTU PO REKONSTRUKCI

VSTUPNÍ CHODBA

Ze vstupní chodby byl odstraněn starý úložný prostor a co je nejpodstatnější, z 6 dveří tu máme pouze 4 – hlavní vstupní dveře, dveře do koupelny, do ložnice a do obývacího pokoje s kuchyní. Do celého bytu jsem vybrala neutrální podlahovou krytinu, Gerflor v dekoru Tweed Cream, která má textilní vzor. Textilní vzory nám interiér příjemně zútulní, aniž byste museli použít dekor dřeva. Dále jsem ve vstupní chodbě použila jemnou tapetu z kolekce Hygge, také s textilním vzorem, která působí elegantním dojmem. Nakonec už zbývaly jen prostorné avšak minimalistické botníky, zrcadlo, háčky na kabelky a nějaké dekorace.

KOUPELNA

Z původní dvou metrové koupelny a malinkatého WC z umakartu vznikla krásná koupelna s prostorným sprchovým koutem. Při výběru obkladů jsme s klientkou vybírali ze dvou variant, kdy obě se nám hodily k vybrané podlahové krytině. Ano! I do koupelny jsem se nebála použít PVC Gerflor. Nemuseli jsme řešit nevzhledné přechodové lišty, další dekor a získali jsme dobře udržovatelnou podlahovou krytinu beze spár. Opravdu velkorysý sprchový kout má v podlaze odtokový kanálek, ve stěně prostornou niku na kosmetické přípravky a sprchový set se dvěma hlavicemi. Umyvadlová skříňka je doplněná svítícím zrcadlem, kolem toalety je dostatek prostoru, samozřejmostí je ventilace. Přívod vody k pračce je šikovně schovaný ve stěně a díky tomu nemusí být pračka odsazená ode zdi, revizní dvířka do šachty jsou obložená obkladem a téměř nejsou vidět. Bonusem jsou dvě řady nasvícených matných luxfer u stropu, které zajišťují průchod denního světla do koupelny.

LOŽNICE

V ložnici nedošlo k dispozičním změnám, je ale krásně zařízená. Velká manželská postel, na pozadí tapeta v tlumeném modrém odstínu a závěsné lampy s měkkým světlem. U každého nočního stolku je zásuvka a vypínač hlavního světla i příslušného závěsného světla. Majitel už nikdy nebude muset vstávat z postele, aby zhasl. V ložnici je také velká šatní skříň, která je prakticky členěná a konzolový stolek, kde případně může stát i televize. Útulnou a intimní atmosféru ložnice dotváří textilie v tlumených odstínech a blackout závěsy přes celou stěnu s jemnými záclonami.

OBÝVACÍ POKOJ S JÍDELNÍM KOUTEM

Obývací pokoj byl během rekonstrukce propojen s kuchyní. Díky tomu se celý prostor krásně otevřel a provzdušnil. Do nového obývacího pokoje se vešlo vše, co je třeba a ještě něco navíc, např. pracovní stůl, kde si můžete vyřídit drobnou práci na počítači. Dále zde najdete druhou šatní skříň, která může sloužit pro muže, ta větší v ložnici pro ženu. Samozřejmostí je pohovka do L, která má úložný prostor a pohodlně tady můžete sledovat televizi na televizním stolku, za kterou je krásná tapeta. U okna se nachází kulatý jídelní stůl s až čtyřmi místy. Doplňky v obývacím pokoji a jídelním koutě jsou laděny do zelených tlumených odstínu, které mají uklidňující efekt. Díky závěsům přes celou stěnu z obývacího pokoje až do kuchyně jsem docílila krásného propojení celého prostoru a také se mi tímto způsobem podařilo zakrýt potrubí topení. Samozřejmostí je dostatek zásuvek a vypínačů a možnost stmívat či měnit teplotu hlavního osvětlení v obývacím pokoji.

KUCHYNĚ

Díky změně dispozice a otevření celého obytného prostoru jsme získali krásný prostor pro novou kuchyni. Jak jsem psala v úvodu, jsem opravdu překvapená, jak velká kuchyňská linka se do tohoto bytu 2+kk vešla. Pro dvě osoby je opravdu velkorysá a najdete tu vše, co můžete potřebovat. Indukční deska, trouba, prostor pro myčku nádobí, krásný velký dřez, vestavné odpadkové koše, spoustu zásuvek a horních skříněk na nádobí. Pracovní deska s dekorem betonu je vyrobená na míru, nemusíte se tedy bát zatékání vody do spojů, dřez i dřezová baterie jsou vyrobené z šedého granitu. Ve dvou výklencích vznikl prostor na police, úložný vozík a volně stojící lednici. Samozřejmostí je krásné nasvícení pracovní plochy kuchyně a dostatek elektrických zásuvek pro všechny drobné kuchyňské spotřebiče, jako je např. varná konvice, kávovar a další. Třešničkou na dortu jsou nasvícené luxfery nad kuchyňskou linkou, které večer vytvoří příjemnou atmosféru.

JAK JE TO S KUCHYŇSKOU LINKOU Z IKEA?

Kuchyňská linka a vestavné spotřebiče byly vybrány na přání klientky v IKEA. Bylo to z důvodu rychlosti. Ale musím vás upozornit, že jsme na ni stejně čekali tři měsíce. Nejprve si musíte v jejich programu kuchyňskou linku navrhnout a poté v obchodním domě návrh zrevidovat a objednat zaměření. Zaměření provádí externí firma, takže si musíte počkat na termín. A protože jsme si vybrali pracovní desku na míru, bez spojů, museli jsme si počkat i na zaměření této desky a následnou výrobu. Poté, co jsou všechny produkty nachystané k instalaci, musíte si sjednat termín dopravy celé kuchyně. No a pak zase čekáte na termín instalace, kterou provádí opět externí firma. Je to tedy na vašem uvážení, zda si koupit kuchyňskou linku v IKEA nebo si ji nechat vyrobit od truhláře. Kdybychom samozřejmě nechtěli pracovní desku na míru a instalaci zajištěnou od IKEA, vše by bylo o něco rychlejší. S kvalitou kuchyňské linky z IKEA jsem ale velmi spokojená. Nutné je však podotknout, že jsme měli štěstí a do našeho prostoru jsme nepotřebovali něco extra atypického. Pokud tedy plánujete rekonstrukci s předstihem a máte atypický prostor nebo si nevyberete z dekorů nabídky IKEA, určitě si sjednejte truhláře (na dobrého truhláře si počkáte alespoň půl roku, tak moc neváhejte). A co se týká ceny, IKEA je srovnatelná s výrobou kuchyňské linky na míru u truhláře ne-li dražší. Každé zaměření, doprava i montáž se platí zvlášť, nad rámec ceny za kuchyňskou linku. A ono se to nasčítá.

Nová elektroinstalace, rozvody vody a odpadů, nové omítky

Tohle není moc zábavná část, ale o to víc důležitá. Kromě nových omítek v celém bytě, jsme použili sádrokartonové stropy. Docílili jsme krásně hladkých zdí a bezchybných stropů. Ani byste nepoznali, že se nejedená o novostavbu ale byt ve starém bytovém domě. Jak se můžete přesvědčit na pláncích níže, pamatovala jsem na dostatečné osvětlení a množství elektrických zásuvek a vypínačů. Ovládání světel je pohodlné a intuitivní, každý spotřebič tu najde svou zásuvku na tom pravém místě.

Závěrem

U tohoto projektu jsem díky důvěře mé klientky měla možnost dohlížet na celou realizaci a pohlídat si tak konečný výsledek. Měla jsem možnost pracovat se skvělým týmem realizačních firem. I tak celá rekonstrukce s různými čekacími lhůtami na kuchyňskou linku, nábytek, podlaháře, obložkové dveře nebo dokončení mého návrhu trvala téměř 10 měsíců. Plánujte tedy dostatečně dopředu. Ve skutečnosti to nefunguje jako v Jak se staví sen 😉 Vše má svůj čas a některé věci neurychlíte.

Fotografie před rekonstrukcí

Fotografie z průběhu rekonstrukce

Fotografie bytu po rekonstrukci

aneta-logo-designany-interierova-designerka